Velfærdsteknologi i 2035: hvordan vi gjorde det til en naturlig del af hverdagen
Året er 2035. Teknologi og velfærd går hånd i hånd. Men hvordan kom vi dertil?
Vi kigger ti år frem og forestiller os, hvordan vi er lykkes med at gøre velfærdsteknologi til en integreret del af vores daglige arbejde.
Gennem inspirerende oplæg, skal vi udfordres til at tænke langsigtet og reflektere over, hvordan vi kan opnå denne succes i 2035.
Vi skal i fællesskab arbejde med at beskrive de konkrete skridt, vi tog for at forankre velfærdsteknologi i vores organisationer. Hvordan lykkedes vi med at integrere teknologiske løsninger i vores travle hverdag? Hvordan sikrede vi, at både medarbejdere og borgere oplevede værdi og tryghed i de nye løsninger?
Vi tager udgangspunkt i de ”produkter” vi udviklede til netværksmødet i tredje kvartal og finder i fællesskab frem til hvad det er vi hver især, virksomhed, videninstitution og kommune skal gøre for at vi i 2035 er lykkes med at gøre velfærdsteknologi til en naturlig del af hverdagen for både borgere, medarbejdere og samfundet.
Program
13.30 – 13.40 Velkomst
v/ Danish Life Science Cluster og advisory boardet
13.40 – 14.00 Vi mødes i fremtiden
v/Steen Svendsen, Politolog, fremtidsforsker, Partner i Public Futures
14.00 – 14.20 Velkommen til hverdagen, hvor velfærdsteknologi er usynlig – og uundværlig
v/ Ronja Ries Højbjerg, chefkonsulent fra LEAD og Torben Lindbæk-Larsen, Fagchef for Pleje og Omsorg i Tønder Kommune
14.20 – 14.30 Præsentation af backtracking øvelsen
14.30 – 14.40 Kaffepause of tid til at gå ud i grupper
14.40 – 15.55 Fremtidsmålet og vejen dertil
15.55 – 16.00 Tak for i dag og næste skridt.

